Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Duyurular

35. Vergi Haftası Kutlama Etkinlikleri

35. Vergi Haftası Defterdarımız Sayın Taner ALABAY tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyulması ile başlamış ve devamında Vergi Haftası Kapsamında kurum ve mükellef ziyaretleri gerçekleştirilerek tamamlanmıştır.

Sayın Valimiz Cengiz ÜNSAL’ı ziyaret

Vali Yardımcılarımız Sayın Dilara ŞENOĞLU, Sayın Berker ÇIRAK ve Sayın Resul YILDIRIM’ ı ziyaret.

Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Yunus Emre BÜYÜKYURT ziyareti.

Artvin Vergi Dairesi Müdürlüğü personeli ziyareti.

Hopa Kaymakamı Sayın Abdullah ARSLANTÜRK, Sarp Hudut Mülki İdare Amiri Sayın Göktuğ Kaan AYAZ, Hopa Vergi Dairesi Müdürlüğü, Arhavi Vergi Dairesi Müdürlüğü ve Sarp Gümrük Saymanlık Müdürlüğünü ziyaret.

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Birlik Başkanı Şeref ÖNGÜNER’ i ziyaret

Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ziyaret,

Şehit Ailesi Ziyaretleri kapsamında Defterdarlığımızdan emekli olan şehit dedesi ve ailesi ile şehit yakını eski Defterdarlığımız personelini ziyaret,

Mükellef Ziyaretleri,

35. Vergi Haftası Kutlanıyor.

35. Vergi Haftası nedeniyle Sayın Valimiz Cengiz ÜNSAL ziyaret edildi. Defterdarımız Sayın Taner ALABAY Başkanlığında Birim Amirleri Muhasebe Müdürü Uğur PAKYILDIZ, Vergi Dairesi Müdürü Osman GÜMÜŞOĞLU, Muhakemat Müdürü Burak ÖZMEN, Gelir Müdürü Anıl LOKUMCU, Personel Müdürü Tanju BİLGİN ve Muhasebe Şefi Kazım ÖZTÜRK ile Gelir Uzmanı Yunus KÖSE’ den oluşan bir heyetle Sayın Valimiz ziyaret edildi.

Sayın Valimiz Cengiz ÜNSAL vergi mükelleflerinin ve dairemiz personellerinin Vergi Haftasını tebrik ederek, vergi ödemenin bir vatandaşlık görevi olduğunu vurguladı ve dairemiz personellerine çalışmalarında başarılar diledi.

Valimiz Sayın Cengiz ÜNSAL Defterdarlığımızı ziyaret etti.

Valimiz Sayın Cengiz ÜNSAL, Defterdarlığımızı ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Defterdarımız Sayın Taner ALABAY tarafından Defterdarlığımız 2023 yılı brifing sunumu yapıldı. Brifing sunumunun ardından Sayın Valimiz Cengiz ÜNSAL dairemiz personellerine çalışmalarında başarı ve kolaylıklar dileyerek ziyaretini sonlandırdı.

Defterdarlığımız Merkez Birimleri, Birim Amirleri Toplantısı Yapıldı.

İlimiz Defterdarı Taner ALABAY Başkanlığında Defterdarlığımız İhale ve Toplantı Salonunda Defterdarlığımız Merkez Birim Amirleri; Muhasebe Müdürü Uğur PAKYILDIZ, Vergi Dairesi Müdür V. Osman GÜMÜŞOĞLU, Muhakemat Müdür V. Burak ÖZMEN, Gelir Müdür V. Anıl LOKUMCU ve Personel Müdür V. Tanju BİLGİN’ in katılımı ile 11/01/2024 tarihinde değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda 2023 yılı Gelir ve Gider Birimlerinin durumları değerlendirildi. Defterdarlığımız ve Defterdarlığımız personellerinin ihtiyaç ve sıkıntıları ele alındı, çözüm önerileri getirildi.

Defterdarlığımızın 2024 yılı Genel Bütçe Gelirleri hedeflerine ulaşabilmesi amacıyla tahakkuk ve tahsilat hedefleri gözden geçirildi, bilgi paylaşımı yapıldı, ayrıca Defterdarlığımız yetki alanındaki iş ve işlemlerin yürütülmesi ile ilgili değerlendirmediler yapıldı.

7440 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılandırılan Borçların Peşin ve İlk 2 Taksit Ödemesi İçin Son Gün 31 Temmuz 2023

7440 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran borçların peşin ödemesi ile 1. ve 2. taksit ödeme süresi 31 Temmuz 2023 Pazartesi günü sona ermektedir.

Öte yandan, Kahramanmaraş İlinde meydana gelen depremlerden dolayı mücbir sebep hali ilan edilen illerde 7440 sayılı Kanun kapsamında yapılacak başvuruların 31/10/2023 tarihine kadar yapılması ve ödenecek birinci taksitin (peşin ödeme dâhil) 30/11/2023 tarihine, ikinci taksitin 2/1/2024 tarihine kadar, diğer taksitlerin ise takip eden aylarda ödenmesi gerekmektedir.

Yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edilebilmesi için peşin ödeme ile ilk iki taksitin süresinde ve tam ödenmesi şarttır.

Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az sayıda taksitle ödeme yapılması mümkün olup bu durumda, ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilir.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edildiği halde, 31/7/2023 tarihine kadar yapılandırılan tutarın tamamının ödenmesi durumunda peşin ödeme indiriminden yararlanılabilecektir.

Yapılandırılan borçların tamamının 31/7/2023 tarihine kadar peşin olarak ödenmesi halinde yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak olupayrıca;

 • Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan tutardan %90 İNDİRİM,
 • İdari para cezalarının aslından %25 İNDİRİM,
 • Yapılandırılan borç, sadece fer’i alacak ise hesaplanan Yİ-ÜFE tutardan %50 İNDİRİM,
 • Matrah veya vergi artırımı sonucu tahakkuk eden vergiden (damga vergisi hariç) %10 İNDİRİM,

yapılacaktır.

Ödemelerinizi;

 • Başkanlığımıza ait (gib.gov.tr) internet adresi (İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil Uygulaması) üzerinden;
  • Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile
  • Anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesabından,
  • Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla,
 • Anlaşmalı bankaların;
  • Şubelerinden,
  • Alternatif ödeme kanallarından (İnternet Bankacılığı, Telefon Bankacılığı, Mobil Bankacılık vb.),
 • Vergi dairesi veznelerine,
 • PTT şubelerine

yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya www.gib.gov.tr  adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mevzuat ve Bilgi Tazeleme Eğitimi Yapıldı

Bakanlığımız Hizmet içi Eğitim Programı kapsamında Defterdarlığımız Merkez ve İlçe Birimlerinde görev yapan personellerimize Mevzuat ve Bilgi Tazeleme Eğitimi yapıldı. Eğitime katılan personellerimize katılım belgeleri Defterdarımız Sayın Taner ALABAY tarafından verildi.